Výroba, význam a použitie EO v kozmetike

Esenciálny olej (EO) je hydrofóbna kvapalina obsahujúca prchavé chemické zlúčeniny. Esenciálny znamená, že obsahuje esenciu - charakteristickú vôňu rastliny, z ktorej je vyrobený. Esenciálne oleje sa používajú už od pradávna, boli dôležitou súčasťou ľudového liečiteľstva. V dnešnej dobe sa používajú aj na aromaterapiu, čo je forma alternatívnej medicíny. Relaxačné, liečebné účinky sa pripisujú aromatickým zlúčeninám, ktoré sa v jednotlivých olejoch nachádzajú.

Dizajn bez názvu (38)

Esenciálne oleje v našej kozmetike:

Produkty pochádzajúce z našej výrobne obsahujú tie najkvalitnejšie esenciálne oleje na trhu. Majú mnoho certifikátov, ktoré spĺňajú špecifické normy uznávané medzinárodným spoločenstvom: European Organic Farming Certification, Ecocert a ďalšie. Všetky esenciálne oleje, ktoré používame sú vegánske a nie sú testované na zvieratách. V nasledujúcich riadkoch vás oboznámim s tým, z čoho sa esenciálny olej vyrába, popis výrobných postupov, či pár zaujímavých faktov na záver.

Výroba esenciálnych olejov:
Esenciálne oleje sa získavajú z jednej alebo viacerých častí rastlín.
Výťažky sa získavajú napríklad z :
kvetov - ruža, rozmarín, levanduľa,..
listov- peppermint, citrónová tráva,..
listov a stoniek- pelargónia, patchouli, škorica,...
kôry- škorica, kasia,..
dreva- céder, sandál, borovica
koreňov- angelika, valeriána,..
semien- fenikel, koriander, rasca,..
plodov- bergamot, citrón, pomaranč,...

podzemkov- zázvor, kurkuma,..

Výroba esenciálnych olejov prebieha najmä 2 spôsobmi:
♥ destilácia vodnou parou - levanduľa, peppermint, tea tree, patchouli, eucalyptus..

♥ expresia/ lisovanie - pomaranč, mandarínka, citrón, bergamot,...

1. Destilácia vodnou parou
Väčšina esenciálnych olejov sa vyrába destiláciou. Tá prebieha vo viacerých krokoch. V prvom rade sa rastlinný materiál (kvet, list, drevo, kôra, koreň, ..) vloží do destilačného zariadenia. Jedná sa o destiláciu vodnou parou, takže keď sa voda ohrieva, para prechádza cez rastlinný materiál, rozrušujú sa štruktúry v rastline a uvoľňujú sa prchavé vonné molekuly. Tie sa pomocou chladiča naspäť kondenzujú na kvapalinu a zhromažďujú sa v zbernej nádobe. Získaná kvapalina sa skladá z esenciálneho oleja, ktorý stúpa nahor a hydrolátu (kvetová voda), ktorý klesá nadol. Týmto spôsobom výroby vznikajú 2 produkty, esenciálny olej a hydrolát.

2. Expresia/lisovanie

Druhá metóda je založená na mechanickom lisovaní. Jedná sa o lisovanie za studena, najmä v prípade citrusových plodov. Keďže kôra citrusov obsahuje veľké množstvo esenciálneho oleja, kôra sa mechanicky obrusuje/ lisuje a dochádza k uvoľňovaniu oleja. Ten sa zbiera a následne pomocou centrifugácie vyčistí a oddelí.

Využitie esenciálnych olejov
Esenciálne oleje sa používajú v aromaterapii, dajú sa aplikovať lokálne na pokožku, alebo sa používajú v kozmetických produktoch. Štúdie ukázali, že esenciálne oleje pri inhalácií môžu pomôcť redukovať úzkosť a stres, zlepšiť náladu, zvýšiť pozornosť, či zmierniť bolesti hlavy.
Inhalačná terapia, aromaterapia, sa uskutočnuje pomocou difuzéra, či odparovania oleja z horúcej vody. Požadovaný esenciálny olej s účinkom, ktorý od neho očakávame, sa nakvapká v určenom množstve do nosiča, a zhlboka dýchame. Následne sa stimuluje náš centrálny nervový systém a spúšťa sa emocionálna reakcia.

Dizajn bez názvu (39)

Ďalšia možnosť ako aplikovať esenciálny olej je priame nanášanie na pokožku. To sa však neodporúča robiť v koncentrovanom stave, pretože oleje obsahujú silné alergény, ktoré môžu spôsobiť podráždenie. Preto sa odporúča nanášať esenciálny olej až po jeho zriedení s nosným olejom ako kokosový, či jojobový olej.

V neposlednom rade je využitie esenciálnych olejov v kozmetických produktoch. Vo výrobkoch sa používajú na prevoňanie, čím nahradzujú chemické parfúmy, ale aj pre ich vynikajúce vlastnosti.

Rozdelenie esenciálnych olejov do kategórii:
• Kvetinové- levanduľa, neroli, jasmín
• Citrusové- pomaranč, bergamot, citrón, mandarínka, grapefruit, petitgrain, citrónová tráva
• Drevité- borovica, sandal, céder
• Zemité- vetiver, pačuli
• Mätové- peppermint, spearmint
• Bylinné- eucalyptus, kajeput, tea tree

• Korenisté- škorica, klinčeky, muškátový oriešok

V ďalších článkoch sa budeme venovať podrobnejšie jednotlivým esenciálnym olejom a ich vlastnostiam. Na záver mám pre vás prichystaných pár zaujímavosti o niektorých esenciálnych olejoch.

Zaujímavosti o esenciálnych olejoch :
• Ročné obdobie, v ktorom sa zbierajú rastliny na výrobu esenciálne oleja, môže výrazne ovplyvniť a zmeniť výslednú vôňu oleja.
• Esenciálne oleje nie sú nevyhnutne len oleje. Sú to vlastne koncentrované živiny z rastlín.
• Až v 20. storočí sa začal používať termín „aromaterapia“.
• Jedným z najdrahších olejov je esenciálny olej z ruží. Na výrobu 10 ml fľaše ružového esenciálneho oleja by sme potrebovali až 500 000 lupeňov ruží.
• Dnes sa na celom svete destiluje alebo extrahuje viac ako 300 esenciálnych olejov.
• Esenciálne oleje existujú v rastlinkách, pretože im pomáhajú byť odolnejšie voči chorobám a invázii hmyzu.
• Každý esenciálny olej sa skladá zo stoviek rôznych zlúčenín nazývaných fytochemikálie. (rastlinné, prirodzene sa vyskytujúce chemikálie)
• Esenciálne oleje sú prchavé, čo znamená, že ak sa aplikujú na pokožku „čisté“ (nezriedené), môžu sa z pokožky pomerne rýchlo odpariť. Čisté môžu takisto spôsobiť alergiu.
• Mnohé esenciálne oleje majú silné antimikrobiálne vlastnosti.
• Esenciálne oleje nemožno patentovať. Veľa farmaceutických firiem preto napodobňuje fytochemikálie vo svojich produktoch, aby si mohli daný liek patentovať. Príkladom je aspirín (kyselina salicylová), ktorý bol vytvorený na základe predlohy a účinku metylsalicylátu, ktorý sa nachádza v kôre vŕby.