Aktívne látky pre každý typ pleti
V kozmetike sa okrem výživných nosných olejov, rastlinných masiel, či esenciálnych olejov používajú aj aktívne látky. Rada by som vám priblížila, čo znamená pojem aktívna látka, ktoré látky medzi ne patria, a aké majú účinky na náš organizmus.
Aktívne alebo biologicky aktívne látky (BAL) sú zložky v kozmetike, ktoré už v nízkych koncentráciách pôsobia ako biokatalyzátory biochemických procesov v našej koži. V praxi to znamená, že nevykazujú vlastnosti liečiva ani neovplyvňujú organizmus celkovo, ale pôsobia iba lokálne. BAL sa v kozmetike používajú už od nepamäti, a to napríklad mlieko alebo med. Aktívne látky môžeme rozdeliť do niekoľkých kategórií, či už podľa rozpustnosti, pôvodu a podobne.
→ suchá koža
Kvôli nedostatku BAL v tele je potrebné tieto látky do tela dopĺňať. Možnosťou je pestrejšia strava, výživové doplnky, alebo použitie vhodnej kozmetiky na vyživenie pokožky.
a) Samostatne aktívne látky- proteíny (kolagén, elastín, keratín, aminokyseliny), vitamíny A, B5, D, E, alantoín, síra, enzýmy, kyselina vinná, citrónová, jablčná a mliečna, pantenol, biotín, AHA, koenzým Q10, kyselina hyalurónová, alantoín, bisabolol.
b.) Komplexne aktívne látky - (ich účinok závisí od prítomnosti väčšieho množstva účinných látok), včelie produkty (propolis, med, včelia materská kasička), rastlinné pele, extrakt z rastlinných klíčkov, morské riasy, tvaroh, mlieko, jogurt, rastlinné extrakty, tuky a oleje.
Squalane je prírodná látka, ktorá sa bežne nachádza v ľudskej pokožke. Jeho hlavnou úlohou je udržať pokožku hydratovanú. Množstvo squalanu s pribúdajúcim vekom klesá, čo spôsobuje starnutie pokožky, vysušenie a matnosť pokožky, ale aj vlasov. V minulosti sa squalane získaval zo žraločej pečene, v dnešnej dobe je získaný najmä z rastlinných olejov, napríklad z olivového oleja. Squalane je nemastný olej bez vône, neupcháva póry a vyživuje pleť.
• odstraňuje vrásky a bojuje proti starnutiu
Bisabolol je monocyklický, nenasýtený seskviterpénový alkohol, ktorý je získaný zo stromu Candeia (Eremanthus erythropappus). Používa sa v produktoch pre citlivú, suchú a podráždenú pokožku. Inhibuje prvý krok v kaskáde zápalových reakcií, čím sa zabezpečí upokojujúci účinok a prináša pocit úľavy. Takisto je vhodný na začervenanú kožu, má antimikrobiálne vlastnosti.
• podporuje rýchlejšie hojenie pokožky
Koenzým Q10 je dôležitou súčasťou nášho organizmu. Pôsobí vo všetkých bunkách nášho organizmu ako iniciátor premeny energie. Najnáročnejšie na spotrebu koenzýmu Q10 sú energeticky náročné bunky, medzi ktoré patria srdcové, pečeňové, svalové, kožné bunky. Koenzým človek prijíma najmä potravou, ale vie si ho čiastočne syntetizovať aj sám. Čím je ale človek starší, tým menej Q10 má, bunky sa vyčerpávajú. Už od 30.roku života je vhodné ho dopĺňať výživovými doplnkami alebo používať pleťové krémy, séra, pre jeho doplnenie v pokožke.
Tokoferol, iný názov pre vitamín E, sa v kozmetických výrobkoch používa najmä vo forme Tocopherol Acetate a Tocopherol Linoleate. Používa sa najmä v prípravkoch pre zrelú pleť vďaka tomu, že vitamín E dodáva pleti pružnosť a pevnosť, čím prispieva k redukovaní vrások. Často ho nájdeme aj v prípravkoch na poškodenú pokožku, kvôli jeho regeneračnej schopnosti.
Kyselinu hyalurónovú (KH) produkuje telo prirodzene a jej úlohou je na seba naväzovať vodu. Každý človek má približne 15 gramov KH v celom organizme. Najvyššie koncentrácie sa nachádzajú v koži, očiach a kĺboch. Do 40 rokoch života si telo KH produkuje samo, potom jej produkcia s vekom výrazne klesá. Pre jej zvýšenie v organizme je možné ju dopĺňať výživovými doplnkami, kozmetikou alebo injekčne.
• antioxidant, vychytávanie voľných radikálov
V dnešnej dobe sa biologicky aktívne látky tešia veľkému záujmu a tieto látky očarili aj nás. V najbližšej dobe sa u nás chystajú pleťové krémy, masky, či peeling, ktoré budú obsahovať tieto jedinečné aktívne látky, ktoré rozmaznajú vašu pleť.