8 základných zložiek v tvojej kozmetike
Bežný kozmetický produkt obsahuje od 15 do 50 zložiek. Priemerná žena používa 9 až 15 produktov osobnej starostlivosti denne. Väčšina produktov je parfumovaná, čo znamená veľké množstvo chemických prísad, ktoré nemusia byť uvedené v zložení prípravku. Z toho vyplýva, že si denne nanesieme na pokožku obrovské množstvo látok.
Orientovať sa v zložení kozmetického výrobku je preto niekedy komplikované. V prípravkoch sa často používajú desiatky surovín, ktoré zastávajú rôzne funkcie. V tomto blogu by som vám rada poskytla prehľad prísad, ktoré sa pri výrobe kozmetiky používajú.
Podľa právneho hľadiska je „kozmetický výrobok“ každá látka alebo zmes, ktorá je určená na kontakt s rôznymi vonkajšími časťami ľudského tela (pokožka, vlasové systémy, nechty, pery a vonkajšie pohlavné orgány) alebo so zubami a sliznicou ústnej dutiny na účely výlučne, alebo najmä ich čistenia, parfumovania, zmeny ich vzhľadu, ich ochrany, udržiavania v dobrom stave alebo úpravy telesného pachu.
Emulgátor pomáha udržiavať rozdielne látky (ako je olej a voda) pred oddelením. Mnohé kozmetické výrobky sú založené na emulziách – malých kvapôčkach oleja rozptýlených vo vode alebo malých kvapôčkach vody rozptýlených v oleji. Pretože sa olej a voda nezmiešajú, do výrobkov sa pridávajú emulgátory, ktoré menia povrchové napätie medzi vodou a olejom a vytvárajú homogénny a dobre premiešaný produkt s rovnomernou textúrou.
• Príklady konzervačných látok: benzylalkohol, kyselina salicylová, formaldehyd a tetrasodnú soľ EDTA (kyselina etyléndiamíntetraoctová), kyselina boritá, sorbová, parabény, alkohol a jeho deriváty
•Výrobky, ktoré sa prezentujú „bez konzervačných látok“ môžu byť pri zlom skladovaní a dlhom otvorení pre používateľa zdraviu nebezpečné. Preto treba dbať, aby bola takáto kozmetika rýchlo spotrebovaná a skladovaná v chladničke.
Zahusťovadlá pôsobia tak, že dodávajú výrobkom charakteristickú konzistenciu. Delia sa na 4 skupiny podľa pôvodu, a to na lipidové, prírodné, minerálne a syntetické. Ich úlohou je absorbovanie vody a oleja, čo spôsobuje napučiavanie a zvýšenie viskozity produktu. Produkt zahustí a vytvorí sa požadovaná konzistencia.
Zmäkčovadlá, emolienciá, majú na pokožku taký účinok, že vytvoria ochranný film a zabraňujú strate vody. Používajú sa v širokej škále rúžov, pleťových vôd a inej kozmetiky. Prípravky obsahujúce zmäkčovadlo sa aplikujú lokálne na pokožku s cieľom upokojiť, hydratovať a ochraňovať kožné bunky.
Zvlhčovadlo priťahuje a zadržiava vlhkosť zo vzduchu a z hlbších vrstiev pokožky.
• napríklad: propylénglykol, PEG, silikóny, urea
V kozmetickom prípravku sa používajú aj ďalšie látky ako aktívne biologické látky, rastlinné výťažky, látky regulujúce pH a iné.
Súčasný vedecký názor na mnohé z vyššie uvedených látok je taký, že ich použitie je bezpečné. Sú obmedzené limitných percentom, v akom zastúpení sa môžu vo výrobku nachádzať. Všeobecným pravidlom pri výbere kozmetiky je, aby obsahovala čo najmenej látok, ktoré môžu spôsobiť podráždenie, či alergiu. Najlepšou voľbou sú rastlinné zložky, bez parfúmov s použitím prírodných esenciálnych olejov.